Dvere a čím začať
Rady a tipy
Dvere a čím začať
Vedeli ste, že interiérové dvere by mali rešpektovať hľadisko dispozičné, bezpečnostné ale aj užívateľské? Podstatné sú rozmery dverí (minimálna udáva norma), nemenej dôležitú úlohu však hrá zvolené prevedenie a správne umiestnenie. To všetko treba riešiť už vo fáze hrubej stavby. Pokiaľ ide o novostavbu, sú stavebné otvory pre dvere naplánované a uvedené v stavebnej dokumentácii. V prípade rekonštrukcií a rôznych menších stavebných prác si väčšinou s touto vecou musíte poradiť sami. A my vám s tým pomôžeme.
Nielen tak, aby ste mali rozhľad
Myslite na to, aby interiérové dvere nenarušili celkovú dispozíciu daného priestoru a komunikačné línie boli čo najpriamejšie. Aj preto je vhodné naplánovať si dopredu budúce umiestnenie nábytku a ďalších predmetov a rozhodovať sa aj na základe týchto parametrov. Nešikovné umiestnenie dverí Vás môže v budúcnosti mrzieť.
Základné pravidlo hovorí, že dvere by ste mali otvárať z komunikačného priestoru (napríklad z chodby alebo z predsiene) do obytnej miestnosti a umiestniť tak, aby osoba v nich stojaca mala rozhľad na väčšiu časť miestnosti. Pokiaľ sa však jedná o stiesnené priestory (malé záchody, kúpeľne, šatne), je vhodné otvárať dvere smerom von.
Dvere by na seba nemali pri otváraní narážať, rovnako tak nesmú narážať do ostatného nábytku. V prípade, že sú dvere bližšie k rohu miestnosti, je lepšie otvárať dverné krídlo smerom k najbližšej stene. Vyvarovať by ste sa mali umiestneniu dverí v úplnom rohu miestnosti, pretože v tom prípade je nutné chrániť múr aj kľučku pred poškodením od nárazu.
Na veľkosti záleží
Šírka dverí všeobecne vyplýva z funkcie uzatváraného priestoru. Rozlišujeme tri rozmery: menovitú šírku dverí, skutočnú šírku dverného krídla a šírku stavebného otvoru. Pre charakteristiku dverí sa používa menovitá šírka, ktorú označujeme okrúhlymi číslami (60, 70, 80, 90, …).
V obytných priestoroch sa najčastejšie stretávame s menovitými šírkami jednokrídlových dverí: 70 cm, 80 cm, 90 cm. V starších objektoch sa pri WC či kúpeľni môžeme stretnúť s dverami šírky 60 cm (tie však už nezodpovedajú dnešným normám novostavieb).
A čo hovorí norma?
- Vnútorné dvere do miestností a vstupné do bytov: minimálna šírka 80 cm.
- Dvere do WC, kúpeľne, šatne: minimálna šírka 70 cm (pri rekonštrukciách z dôvodov stiesnených dispozícií je možné v odôvodnených prípadoch použiť 60 cm).
Myslite na užívateľský komfort a pokiaľ to dispozícia umožní, zvoľte radšej širšie dvere než udávajú minimálne rozmery. Oceníte to ako v bežnej prevádzke, tak pri sťahovaní.
Výšku dverí meriame od čistej podlahy po líce zárubne – teda ako čistý priechodný priestor (výška prahu sa od výšky dverí neodčíta). Minimálny štandard pre výšku dverí je 197 cm, bežne sa však stretnete s výškou 210 cm a viac.
Prevedenie vie šetriť priestor
Už vo fáze hrubej stavby zvoľte optimálny systém otvárania, alebo prevedenie dverí, aj ten môže mať vplyv na veľkosť stavebných otvorov. Klasické otočné prevedenie môžete nahradiť posuvnými dverami, ktoré šetria priestor. Praktické sú napríklad medzi kuchyňou a obývacím priestorom, ale aj do úzkej chodby, kde pri otočnom prevedení hrozí, že sa jednotlivé krídla budú otvárať do seba.
Pomyselnou bodkou je zárubňa
Zárubňa je funkčná súčasť dverného kompletu, bez ktorej by to nešlo. Aj keď je výber zárubne skôr estetickou záležitosťou, čo by ste nemali podceniť, je príprava stavebného otvoru s ohľadom na typ zárubne.